"Siamáci nejsou králíci, ale vášeň!"


Blog

22.12.2012 11:14

Váha na králíky

Delší dobu jsem se pídil po digitální váze pro sledování hmotnosti králíků. Vše ale bylo dost drahé. V SRN v Sömmerdě na výstavě se prodávala specializovaná váha za cca 90 EUR. U nás jsem neobjevil nic rozumnějšího, než kojenecké váhy (1500-2500 Kč i více - viděl jsem dokonce nabídku kojenecké váhy za 19.000 Kč - ta musela být ze zlata).

V týdnu se mi konečně podařilo na Aukru vydražit kojeneckou váhu TEFAL za 455 Kč + poštovné, což je myslím si úspěch. Dražilo 6 zájemců. Byl jsem ochoten jít až do 1000 Kč. Takticky jsem přihodil až 3 vteřiny před koncem aukce a váha byla moje. Váží do 20 kg - do 7 kg s přesností 10g, což je plně vyhovující. Zvážil jsem staré 1kg kovové závaží a ověřil jsem překvapující věc: "1kg váží přesně 1000g". Kdo by to byl řek!

 

—————

21.12.2012 13:55

Články v časopisu Chovatel

V časopisu Chovatel vyšlo v průběhu let několik článků o siamských králících. Měl jsem Chovatele od nepaměti, ale v mezidobí, kdy jsem se chovatelství nevěnoval, jsem vše prodal. Pokud by někdo mohl poskytnout skeny článků o siamácích zveřejněné v číslech 11/1972, 8/1978, 9/1991, byl bych vděčný. O článcích týkajících se Kuh nemám přehled, ale platí totéž. Pokud někdo něco objeví a bude ochoten naskenovat a poslat, zveřejním tyto články na webu. Díky za spolupráci.

—————

20.12.2012 16:29

Mezinárodní spolupráce

Chovatelů Siž i Kuh je v republice jen několik. Proto jsem se snažil zkontaktovat některé chovatele v SRN. Jsem v občasném emailovém styku se siamským specialistou Joachimem Kappem a s chovatelem Kuh Thomasem Seidewitzem. Podařil se i kontakt na evropského šampióna z Lipska Andrease Fischera. A co více, potěšilo mne, že Andreas Fischer sám nabídl pro rok 2013 užší spolupráci a výměnu kusů včetně některých hybridů z regeneračního křížení. Uvidíme jak se spolupráce bude vyvíjet a kam to vše povede. Andreas to nazval (v google překladu) "cross chov států". Škoda jen, že u nás nových zájemců o tato plemena moc nepřibývá.

—————

20.12.2012 16:06

Kotiště

Používám kotišťata zakoupená z Moravských Bránic. Odzkoušel jsem dvě velikosti (pro malá a střední plemena. Moje zkušenosti jsou zatím tyto:

1) menší kotiště našlapala samice až po strop slámou. Zadýcháním a z moči mláďat a samice bylo v kotišti velmi teplo a vlhko i při značném mrazu venku. Kotiště je vyrobeno z dřevotřísky, která navlhla a víko, které natáhlo vlhkost, se stalo neotvíratelné. Později zakoupená kotiště již měla víko tenší a z trochu jiného materiálu, takže tento problém nevznikl.

2) Střední kotiště poskytlo samici malého plemene dostatek prostoru a protože jej již nebyla schopna tak napěchovat slámou, je i vzdušnější. Přes -10st. venkovní teploty, měla mláďata v hnízdě z chlupů a slámy dostatek tepla.

Moje volba pro příště je tedy výhradně střední kotiště (350 Kč) a vhodný materiál pro odsuvnou horní desku (dřevotříska s vyfrézovaným profilem pro drážku v bočních stěnách, ve které víko jezdí, není to pravé ořechové). Jiná situace by nastala samozřejmě v teplejších jarních měsících. A zase v horkých letních dnech je malém kotišti nedýchatelno - v létě jedině bez víka.

—————

11.12.2012 12:22

Vrh z 9.12.2012

Nakouknul jsem do kotiště z nedělního vrhu. Je zajímavé, jak si králice zateplila mláďata. Celé kotiště až po strop vystlala slámou a úplně na dně v teplíčku byla 3 mláďata. (13.12 zjištěno, že mladých bylo 6, z toho jeden se dostal z kotiště a umrzl.) Neměl jsem odvahu jí to moc rozvrtat a tak větší kontrolu provedu až po několika dnech. Již se přestávám divit, že dobrá samice zvládne odchovat mláďata v poměrně velkých mrazech. Kotiště se chová jako inkubátor. Zadýcháním i ze zvlhlé slámy se vytváří dostatek tepla k přežití mláďat. Po otevření kotiště z místa hnízda teplo doslova sálalo.

Dnes se bude kotit další siamačka.

—————

09.12.2012 16:25

Zimní vrhy

Naplánoval jsem 4 vrhy na prosinec v naivní představě, že bude teplo minimálně do Vánoc. Uhodily však tvrdé mrazy (u nás na Valašsku i -16) a sám jsem zvědav jak to holky ve venkovních králíkárnách zvládnou. První se má kotit dnes, druhá v úterý a další dvě pak 18. a 25.12. Alespoň jsem se snažil kotce co nejlépe zateplit. Vložil jsem dřevěná kotiště s podlahou zateplenou centimetrovým polystyrénem a ty obložil slánou. Kde to šlo, propojil jsem 2 kotce průchodem a kotec s kotištěm více vycpal slámou. Na dvířkách je ponechána jen část volná (aby se uvnitř netvořilo tolik vlhkosti) a zbytek je zakryt plexisklem a na něm ještě 1-2 vrstvami lepenky z krabic. Pár fotek je vloženo do fotogalerie. Pokud nebude venku rozumná teplota, tak do kotišť nepolezu, ale za pár dnů bych měl vědět jak na tom jsem a jestli skutečně platí, že by to do -15 st. měla dobrá králice zvládnout.

—————

28.11.2012 17:11

Regenerační křížení

Dnes mi došlo povolení regeneračního křížení na Siž, takže se mohu pustit oficiálně do práce. Když jsem měl obdobný výzkumný chov na Siž v počátku 90-tých let, registroval jsem u pana Chmelíka v Mnetěši u Roudnice nad Labem. Občas jsem tam připoušťáky vozil osobně, protože jsem pro jednu firmu v okolí pracoval. Pak chovatelství na 18 let přeruším a když znovu vyřizuji reg. křížení - pan Chmelík je pořád na stejném místě. Některé věci se nemění. Jistota v dnešní bláznivé době.

—————

25.11.2012 20:06

Příprava F1 generace regeneračního křížení (V3)

Dnes se podařilo připustit 0,1 Kuh C 5-2 S-6 s Du samcem 221 T-207. Jde o základ regeneračního křížení (V3). Pokud to vyjde, budu moci využít F1 generaci ještě ve druhé polovidě roku 2013 a dopracovat se v romto roce ke generaci F2. Tím samým samcem zapustím ještě do konce roku druhou kuní samici (dovoz z BRD). Na prosinec čekám již vrhy u 4 samic.

—————

18.11.2012 21:35

Zimní plemenitba

   Připouštění v podzimních měsících je vždy obtížnější a vyžaduje trpělivost, případně přípravu a rozříjení králic. Já jsem zatím na půl cesty. Podařilo se mi připustit obě žluté siamačky a dnes i jednu modrou.

   Siž S-13 jsem zapustil samcem S-29. Oba 1,1 mají sice stejného otce z importu (od Joachima Kappa), ale koeficient příbuznosti vychází 12.5 , což je ještě únosné. Od vrhu očekávám upevnění vlastností Kappova samce.

   Siž S-5 (rovněž po Kappovu samci jsem zkušebně připustil modrým 97b. siamákem 325/T110 koupeným v Sömmerdě 2012. Jde o přípravu na regenerační křížení, které, jak očekávám, by mělo být do konce roku schváleno. Postup mi doporučil v Německu Joachim Kapp a Thomas Seidewitz a rozebírám ho podrobněji v oddíle týkajícím se zmíněného regeneračního křížení.

   Sim S-7 zakoupená od př. Kulandy v Lysé) byla rovněž připuštěna výše uvedeným Sim samcem. Pokud se předvánoční vrh vydaří, mohli by být mladí na jarní výstavy.

   Sám jsem zvědav na počasí - mám venkovní králíkárny, do nichž vkládám uzavřená kotišťata. Zkusím i jedno polystyrenem obložené kotiště. Do dvířek králíkárny mám připravena plexiskla.  

—————

15.11.2012 10:43

První zpráva

Dnes byl spuštěn náš nový blog. Číst zprávy tohoto blogu je možné i přes RSS kanál.

—————