"Siamáci nejsou králíci, ale vášeň!"


Kotiště

20.12.2012 16:06

Používám kotišťata zakoupená z Moravských Bránic. Odzkoušel jsem dvě velikosti (pro malá a střední plemena. Moje zkušenosti jsou zatím tyto:

1) menší kotiště našlapala samice až po strop slámou. Zadýcháním a z moči mláďat a samice bylo v kotišti velmi teplo a vlhko i při značném mrazu venku. Kotiště je vyrobeno z dřevotřísky, která navlhla a víko, které natáhlo vlhkost, se stalo neotvíratelné. Později zakoupená kotiště již měla víko tenší a z trochu jiného materiálu, takže tento problém nevznikl.

2) Střední kotiště poskytlo samici malého plemene dostatek prostoru a protože jej již nebyla schopna tak napěchovat slámou, je i vzdušnější. Přes -10st. venkovní teploty, měla mláďata v hnízdě z chlupů a slámy dostatek tepla.

Moje volba pro příště je tedy výhradně střední kotiště (350 Kč) a vhodný materiál pro odsuvnou horní desku (dřevotříska s vyfrézovaným profilem pro drážku v bočních stěnách, ve které víko jezdí, není to pravé ořechové). Jiná situace by nastala samozřejmě v teplejších jarních měsících. A zase v horkých letních dnech je malém kotišti nedýchatelno - v létě jedině bez víka.

—————

Zpět