"Siamáci nejsou králíci, ale vášeň!"


Siamští z archívu posuzovatele Vlastimila Šimka

25.12.2012 19:04

Známý autor odborných článků v Chovateli a posuzovatel králíků, Vlastík Šimek, mi pro popularizaci siamáků poskytl několik fotografií ze svého archívu nafocených v létě 2011 v chovu Jaroslava Přibyla z Kyjova, který se o udržení tohoto plemene u nás staral od poloviny 90-tých let téměř sám. Z této návštěvy vzešel i článek z cyklu "Zdokonalovaná plemena a barevné rázy králíků u nás" zveřejněný později (6/2012) na ifauně https://www.ifauna.cz/kralici/clanky/r/detail/6271/zdokonalovana-plemena-a-barevne-razy-kraliku-u-nas/.

Na první fotografii je výstavní Siž heterozygot aman ... . Obrázek dokumentuje o jak krásné plemeno jde. Zvíře je vybarveno do "roucha svatebního" .... jak to nazývá největší německý siamský odborník, Joachim Kapp. Dosáhnout krásného vybarvení však není jednoduché. Zvířata si je udrží jen pár měsíců v roce. V pozdějším věku postupně s každým línáním tmavnou. Stejně tak, jako kuní hnědí, jsou ohrožováni z různých příčin vznikem tmavších skvrn.

Na další fotografii vidíme siamského tmavého homozygota amam ... . Toho nevystavujeme, ale lze jej registrovat a podobně jako u kuních (Dunkel Marder), se často využívá v chovu. Při křížení s jiným homozygotem, který se u Siž vyštěpuje a to s ruským madagaskarovým anan dostáváme v potomstvu 100% výstavních heterozygotů.

Třetí fotografie zobrazuje samici s mláďaty (vrh 2011) homo a heterozygotem. U hetero mláděte je patrná světélkující karmínová panenka na rozdíl od hnědé u homozygota.

O tom, že si chovatelé pomáhají při šlechtění nové krve kde čím, svědčí i saténový siamský žlutý (SaSiž),

který se příteli Přibylovi objevil ve vrhu po krytí dovozovým německým samcem.

 

—————

Zpět